ביטוח צד ג' – כיסוי ביטוחי בשל גרימת נזק לצד שלישי

בין פוליסות ביטוח הרכב המרכזיות כיום, תופס ביטוח צד ג' מקום של כבוד. אחרי הכול, ובלי קשר ליכולות הנהיגה שלנו, איננו יודעים מה יוליד יום המחר. כל נהג עלול לפגוע בגורם אחר, הוא צד שלישי, ולכן לשאת בהוצאות עצומות על הנזק. אלא אם, כמובן, דאג הוא לרכוש ביטוח מתאים, אשר יעביר את האחריות לחברת הביטוח. זהו ביטוח צד ג'.

על הצד השלישי של הביטוח

ביטוח צד ג' הוא אחד הסוגים הנפוצים ביותר כיום של פוליסות ביטוח רכב. הוא נכנס לתמונה כאשר רכבו של המבוטח פוגע ב"צד שלישי"- מכונית אחרת (בין אם נוסעת או חונה), אדם, גדר או כל רכוש אחר. במצב כזה, הרי שעליו לשלם מכיסו סכומי עתק עבור פיצויי גוף, רכוש ועוד, ולעיתים אף להיכנס לתוך סחבת משפטית שאינה פשוטה כלל.

רכישת ביטוח מתאים, לעומת זאת, תעביר את ההוצאות הללו לחברה המבטחת. הביטוח יביא לכך שכל ההתנהלות של הגורם הנפגע, בגופו או ברכושו, תהיה מול חברת הביטוח, מבלי שהמבוטח יהיה מעורב בכך.

כמובן שלצורך הפעלת הביטוח נדרש תשלום השתתפות עצמית, כפי שמנוסח בהסכם עצמו, כהמחיר עומד לרוב על כמה מאות שקלים. כמו כן, ישנם מצבים מסוימים בהם תביעת הפוליסה תידחה על הסף- כך, למשל, פגיעה ברכב אחר בשל נהיגה בשכרות לא תביא, ברוב המקרים, לאישור תביעת הפוליסה.

שאלת השאלות: ביטוח מקיף, או צד ג'?

יש הסבורים כי ביטוח צד ג' אינו הכרחי, על אף החשיבות שלו. זאת מכיוון שחלק לא מבוטל מסעיפיו עשוי לבוא לידי ביטוי גם בפוליסת הביטוח המקיף. במילים אחרות: נהגים רבים בוחרים ביטוח מקיף, אשר מכסה בדרך כלל גם נזקי צד שלישי, ולא בהכרח בהוספה של ביטוח צד ג' לצד ביטוח החובה.

יוצאים מכלל זה מספר מקרים בהם אין תועלת של ממש ברכישת הביטוח המקיף. נהגים עם כלי רכב ישנים, למשל, מעדיפים שלא לשאת בעלויות הגבוהות יחסית של ביטוח מקיף, ו"מסתפקים" תחת זאת ברכישת ביטוח צד ג'. בהמשך לכך, הרי שכאשר עלויות תיקון הרכב למעשה נאמדות ביותר מאשר שוויו, ברור כי אין טעם לבחור באופציה המקיפה והיקרה יותר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *