מהם הגורמים המשפיעים על גובה פרמיית ביטוח הרכב

כאשר באים לרכוש ביטוח רכב, ובהתבסס על מסמכים כלליים שמוגשים לחברת הביטוח, מקבלים הצעת מחיר. לרוב, תכלול זו מחיר פרמיה חודשית שנדרש לשלם, לצד סכום ההשתתפות העצמית. מה שרבים אינם יודעים הוא כיצד בכלל נקבע המחיר שננקב. מהם, אם כן, הגורמים המשפיעים על פוליסת ביטוח הרכב?

האלמנט המרכזי: רמת הסיכון

הנקודה הראשונה שיש להבהיר היא שקיימים הבדלים רבים בהגדרות של פוליסות ביטוח שונות בין חברות הביטוח. ברור, למשל, כי אין דינו של ביטוח מקיף דומה לזה של ביטוח צד ג'. ועדיין, אותם פרמטרים נלקחים בחשבון בקביעת מחיר הפרמיה החודשית.

ברמה הכללית, מחיר הביטוח נקבע על פי רמת הסיכון, כלומר, הסבירות בה הביטוח אכן יופעל הלכה למעשה על ידי הנהג, בלי קשר לסיבה המביאה לכך. באופן ספציפי יותר, ניתן לחלק את הגורמים לשתי קבוצות עיקריות, שקשורות, איך לא, למבוטח עצמו ולכלי הרכב שלו.

מאפייני הנהג

הקטגוריה הראשונה המשפיעה על מחיר ביטוח רכב נוגעת לנהג, או לכל הפחות- למי שעשוי לנהוג בכלי הרכב המבוטח. יהיו אלה נתונים כלליים, דוגמת גילו של הנהג, מינו, מספר השנים שברשותו רשיון ועוד. חלק מאלה משפיעים על המחיר: ברור, למשל, שנהגים צעירים יידרשו לשלם יותר על הביטוח מאשר אלה הוותיקים יותר.

עוד גורם שיש לקחת בחשבון הוא ההיסטוריה של הנהג על הכביש- בין אם מבחינת חוקי התעבורה ובין אם במגרש של חברות הביטוח. נהג בעל עבר פלילי, אשר כולל, למשל, גם שלילת רישיון, ישלם הרבה יותר מאשר נהג עם דף חלק על הכביש. באותה מידה, נהג אשר תבע בעברו את חברת הביטוח מספר פעמים, סביר שיעשה זאת שוב, ולכן הוא ישלם יותר מחברו בעל מסמך התביעות הנקי לחלוטין.

מאפייני הרכב

כשזה נוגע לביטוח רכב, ובייחוד בפוליסות ביטוח מקיף, גם פרטי המכונית נלקחים בחשבון. סוג הדגם ושנת הייצור שלו ישפיעו במידה רבה על המחיר. כמובן שכלי רכב שחלקי החילוף שלו נדירים, או לחילופין יקרים יותר, יצריך מהמבוטח לשלם פרמיה עבה מעט יותר. לכן, אגב, דגמי ספורט או מכוניות קלאסיות מאופיינים בפרמיות גבוהות באופן יחסי.

חברת הביטוח מתבוננת גם על פוטנציאל הנזק של כלי הרכב. מכוניות אשר "מועדות לפורענות", יצריכו תשלום גבוה יותר מצידו של הנהג. כך, למשל, דגם מבוקש על ידי גנבים, יאופיין בפרמיית ביטוח רכב גבוהה יותר, ומסיבות ברורות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *