כיסוי משפטי בפוליסת ביטוח הרכב

כל אדם אשר נוהג במכוניתו באופן קבוע עלול למצוא את עצמו, בשלב מסוים, בין כתלי בית המשפט. כל מקרה של תאונה או פגיעה באדם אחר, גורמים לא פעם לפתיחת הליך משפטי כנגד הצד המעורב, אשר כולל לרוב הוצאות כספיות למכביר. בדיוק לצורך זה כוללות פוליסות ביטוח רכב רבות גם כיסוי משפטי, על כל צרה שלא תבוא.

על סעיף הכיסוי המשפטי בפוליסות ביטוח רכב

כיסוי משפטי מאפיין, בעיקר, פוליסות ביטוח מקיף או ביטוח צד ג', ולא פוליסות בסיסיות של ביטוח חובה. הוא יופעל בעיקר כאשר תוגש כנגד המבוטח תביעה, בין אם אזרחית ובין אם פלילית, כשבדרך כלל הסיבה לכך תהיה פגיעה באדם או בכלי רכב אחר. בעוד הליכים אלה עשויים לכלול דיני תעבורה, נזיקין, מקרקעין, מס ועוד, הרי שלרוב הכיסוי אינו יינתן במקרה של משפט פלילי "כבד" (שהעונש עליו עלול לעלות על שלוש שנים), דיני גירושין וכדומה.

פעילותה של חברת הביטוח, בהקשר הזה, יכולה להיות אחת משתיים: באפשרותה להעמיד למבוטח עורך דין מטעמה, או לחילופין להעניק לו פיצויים על שכר הטרחה לגורם המשפטי שבחר בעצמו. כמובן שנדרש שתהליכים אלה יתחילו במהלך תקופת הביטוח, ולא לפני מועד החתימה. כמו כן, הרי שבדרך כלל הכיסוי שניתן הוא משפחתי, ונוגע לכלל הנוהגים ברכב.

חלק מהפוליסה, או תוספת?

יש לזכור כי אין זה הכרח שפוליסת ביטוח רכב, אפילו מהסוג המקיף ביותר, תכלול בתוכה גם את סעיף ההוצאות המשפטיות. הדבר נתון לשיקולה של חברת הביטוח, ומוגדר בכל מקרה בסעיפי הפוליסה השונים. לכן, אגב, טרם בחירת פוליסה, מקיפה ככל שתיראה על הנייר, יש לבדוק האם היא כוללת, בבסיסה, גם את סעיף כיסוי ההוצאות המשפטיות.

במידה והסעיף לא כלול בפוליסה, הרי שאין זה סוף העולם כלל. מרבית חברות הביטוח מאפשרות הוספת הסעיף במסגרת הרחבות ביטוח רכב שונות ("ריידרים"). במצב כזה, הרי שתמורת תוספת תשלום שאינה משמעותית יתר על המידה יוכנס גם סעיף ההגנה המשפטית. רצוי להתעקש על כך: הגם שהשאיפה הברורה היא להימנע בכל אופן מתביעות פליליות או אזרחיות, לא פעם זה אכן מתבצע- ולכן חשוב להיות מכוסים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *