ביטול השתתפות עצמית בביטוח המקיף לרכב

כל מי שיש ברשותו ביטוח רכב מקיף, בוודאי כבר נתקל במונח של השתתפות עצמית. ברוב המקרים, סכום זה נשאר על הנייר, ואינו מצריך את התשלום בפועל. אולם, כאשר נגרם נזק כלשהו לרכב, והפוליסה מופעלת לה, תיכנס ההשתתפות העצמית לתמונה – אלא אם המבוטח החליט לבטל את הסעיף האמור בהסכם. מהן ההשלכות של צעד כזה?

על ביטוח וההשתתפות העצמית

השתתפות עצמית היא סעיף בהסכמי ביטוח רבים, ובכלל זה ביטוח מקיף, אשר מתייחס לסכום כסף אותו נדרש המבוטח לשלם כדי שבקשתו למימוש הפוליסה תישקל על ידי חברת הביטוח. עקב כך, הרי שתביעות אשר הנזק הפוטנציאלי שלהן נמוך ממחיר ההשתתפות, אינן אפשריות כלל.

יש לציין כי גם כאשר תביעת הביטוח אכן מתבררת כמוצדקת, כספי ההשתתפות העצמית לא מוחזרים למבוטח. תחת זאת, הרי שחברת הביטוח רשאית להפחית את עלות זו מסכום הפיצויים שניתן למבוטח בסופו של דבר.

השתתפות עצמית ניתן לבטל

חברות ביטוח רכב רבות מאפשרות לנהגים לבטל את תשלומי ההשתתפות העצמית. כלומר, גם כאשר יגישו אלה בקשה למימוש הביטוח, תהא הסיבה לכך אשר תהא, הרי שהם לא יידרשו לשלם דבר. במילים אחרות: כלל התשלום שלהם לחברה יבוא בצורת הפרמיות החודשיות.

אך אליה וקוץ בה: כמובן שכדי להימנע מתביעות שווא, וכדי שלא לצאת "קירחת" מכאן ומכאן, חברת הביטוח תעלה, בתמורה לביטול דמי ההשתתפות, את מחיר הפרמיה החודשית. באותה מידה, אגב, ניתן רק להוזיל את תשלומי ההשתתפות העצמית, ולא לבטל אותם לחלוטין, וזאת בתמורה לייקור משמעותי פחות של הפרמיה.

אז האם זה כדאי?

שאלת ביטול ההשתתפות העצמית משתנה בין כל פוליסה ופוליסה, ותלויה בעיקר ברצונות האישיים של הנהג. למשל, נהגים אשר חוששים מסיכונים ורוצים לשלם סכום קבוע על הרכב, הם שבוחרים במקרים רבים לבטל את הסעיף. חשוב לזכור כי ביטול ההשתתפות העצמית טומן בחובו מספר השלכות כלכליות שאינן פשוטות כלל, ולכן רבים ממליצים שלא לבחור בדרך זו.

עקב העובדה שמדיניות כל חברת ביטוח שונה לגבי הסעיף החשוב של השתתפות עצמית, מומלץ מאד לברר את התנאים המדויקים של ביטולו. השוואת מחירים, ובדיקת ההשלכות של ביטול הסעיף אצל חברות ביטוח שונות, יכולים לסייע בהחלטה במידה רבה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *