שינוי דרמטי בשוק ביטוחי הנסיעות לחו"ל בישראל

המפקח על הביטוח במשרד האוצר הוציא לאחרונה טיוטת חוזר הנחיות לחברות הביטוח בנושא ביטוח נסיעות לחו"ל. מהות החוזר היא האפשרות כי תאסר על קופות החולים וסוכנויות הנסיעות האפשרות לשווק ולמכור תוכניות של ביטוח נסיעות לחול.

בחוזר,  קובע המפקח על הביטוח פרופ‘ עודד שריג שאין לשלם עמלה לסוכני נסיעות ולקופות החולים בעבור מכירת ביטוח נסיעות לחו"ל ואין לראות בעסקאות מוסדיות כעסקאות קולקטיביות אלא אם נעשו על פי התקנות הרלוונטיות. בטיוטת החוזר, מביע המפקח על הביטוח, חשש כי מכירת ביטוח נסיעות לחו“ל על ידי קופות החולים וסוכנויות הנסיעות מטעות את הלקוחות, בכך שיוצרות מצג שווא כאילו הן מוכרות את הביטוח המתאים ביותר למבוטח.

חששותיו של המפקח מתייחסות לסוכני הנסיעות  ולקופות החולים. לדברי שריג, קופת החולים מודעת למצבו הרפואי של המבוטח, ולכן עלול המבוטח להסיק כי לאור המידע בחרה קופת החולים בביטוח המתאים לו ביותר. חשש נוסף שהועלה הוא שסוכנויות הנסיעות נתפסות כמומחיות לנסיעות בחו“ל, ולכן הן מתאימות לכל נוסע את תוכנית ביטוח נסיעות לחו"ל המתאימה לו ביותר, למרות שלא כך הדבר. עוד עולה החשש כי כיוון שקופות החולים נתפסות כמומחיות לנושאי בריאות באופן כללי, הן המתאימות לטפל בנושא ביטוח נסיעות לחו“ל.

אי לכך, חידד המפקח את ההנחיות לגבי מכירת ביטוח נסיעות לחול ומזכיר כי רק בעל רישיון סוכן רשאי לתווך בעסקת ביטוח. עם זאת, מבהיר שריג, מבטח רשאי לשווק תכנית פרט של ביטוח נסיעות לחו“ל באמצעות שטחי פרסום במשרדים של גופים שונים, כגון קופת חולים וסוכנות נסיעות, ללא כל מעורבות של עובדי הגוף או כל אדם שאין בידו רישיון סוכן ביטוח כחוק. זאת, בכפוף לקבלת אישור המפקח על הביטוח, מראש ובכתב, למודל ההפצה המבוקש.

במידה והנחיות אלה יכנסו לתוקף, מדובר ברעידת אדמה של ממש בתחום ביטוח חו"ל. כיום כ- 80% מסך המכירות של תוכניות ביטוח נסיעות לחול נעשות באמצעות קופות החולים וסוכנויות הנסיעות. אם תאסר הפצת ביטוח נסיעות לחול דרך ערוצים אלה, תתאפשר התחזקות המכירה של מוצרים אלה באמצעות סוכני ביטוח והפצה ישירה באינטרנט.

לא ברור האם ההנחיות החדשות שהוציא המפקח על הביטוח אכן יכנסו לתקוף, אך ללא ספק שיטת המכירה כיום של ביטוחי הנסיעות לחו"ל מטעים את הציבור הרחב אשר רוכש בעיניים עצומות את ביטוח הנסיעות מקופת החולים, כשהוא בטוח שהוא רכש לעצמו שקט נפשי מאחר וקופת החולים "מכירה אותו" ולכן הוא יכול לסוע בשקט לחו"ל. השינוי עלול להעיר את שוק ביטוח הנסיעות וסוכני הביטוח שהדירו את רגליהם בשנים האחרונות מהתחום עלולים להסתער חזרה על התחום על מנת לייצר להם זרם הכנסות חדש ישן.

בשורה התחתונה גם אם הנחיה זו של המפקח לא תעבור, הרי בסופו של דבר מדובר בלוביסטים חזקים שיתנגדו (קופות החולים וסוכני הנסיעות הגדולים), הגיע הזמן שמישהו יעיר את תשומת לב הציבור למחדל בביטוחי הנסיעות שבו מנצלים חברות הביטוח בשיתוף קופות החולים את התמימות של האזרחים ומוכרים להם ביטוחים כאילו היו אלו הביטוחים של קופות החולים ולא חברות הביטוח. גם סוכני הנסיעות מנצלים את האפשרות לעשות עמלה נוספת ע"י הוספת סיטוח הנסיעות לתוך החבילה שרכשנו מבלי שבכלל נשים לב.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *